Kurz vychází z desetidílného pořadu České televize Škola doma, moderovaný Terezou Bártlovou. Najdete zde vysvětlení těch nejpalčivějších témat, ve kterých se u přijímacích zkoušek často chybuje. Všechna témata jsou doplněná o příklady k procvičování.

Simpsonovi patří mezi jeden z nejúspěšnějších seriálů všech dob. Kdo by neznal Marge, Homera, Lízu, Barta, Maggie a další postavy seriálu. Každý divák si v seriálu jistě najde svou oblíbenou postavičku. A právě univerzální přitažlivost seriálu a dlouhotrvající celosvětová popularita přitahují pozornost nejen běžných televizních diváků, ale také příslušníků akademické obce. Vědci všeho druhu se snaží pořádně prozkoumat podtext seriálu a zodpovědět několik zásadních otázek. Mají Homerovy výšplechty o koblihách nějaký skrytý smysl, nebo je to jen důkaz jeho nízké mozkové kapacity? Ukrývá se ve slovních přestřelkách mezi Bartem a Lízou nějaký hlubší význam, nebo jde jen o běžné sourozenecké hašteření? A jak s tím vším souvisí matematika?

Ač se to může zdát překvapivé, mnozí z autorů seriálu jsou vystudovanými matematiky, fyziky a informatiky a ve skutečnosti je jejich cílem nic netušící diváky po kapkách krmit matematikou. V tomto kurzu společně odhalíme jejich matematická tajemství...

Objev neeukleidovské geometrie je jednou z nejvýznamnějších událostí nejen v historii matematiky, ale v poznání světa vůbec. Pro matematiku to byl zásadní krok vpřed, neboť byl díky němu vyřešen jeden ze základních problémů matematiky, starý přes dva tisíce let. A nejen to, rozšířil pole geometrických bádání, vnesl do matematiky problematiku pravdy a dokazatelnosti. Pro fungování běžného života představoval zásadní ránu, protože zpochybnil do té doby zdánlivě nezpochybnitelné jistoty novověké evropské vědy, otřásl základy Kantovy filozofie. Objevitelům této geometrie byl pak předurčen dramatický, nezřídka tragický, tajemstvím obestřený a dodnes řadu otázek vyvolávající osud.

K tomu, abychom pochopili význam objevu neeukleidovské geometrie v jeho plném významu, musíme sledovat geometrii v celém jejím historickém vývoji. Tento kurz bude vaším průvodcem objevu neeukleidovské geometrie  a představí vám matematiky, kteří k objevu významně přispěli.